Aktuality
Vyberte si téma, co vás zajímá:
Digitalizace zásadně promění trh práce a české školství s ní musí držet krok
Další rozvoj digitálních technologií včetně dynamického “nástupu” umělé inteligence výrazně ovlivní náplň naší práce a podobu většiny profesí, ale zásadně promění celý systém vzdělávání. Proto je nutné ve školách učit žáky technologie používat bezpečně a tvořivě, ale zároveň o jejich využití kriticky přemýšlet. A ideálně ve všech vyučovacích předmětech, protože digitalizace prolíná napříč všemi obory. Shodli se na tom řečníci na tradiční konferenci “DigiSeč” věnované digitálním technologiím ve výuce, letos s podtitulem “Změny na trhu práce aneb Víme, co všechno neumíme?”, kterou již podvanácté zorganizoval Národní pedagogický institut (NPI).
Půjdeme cestou Francie, nebo dáme mobilům šanci stát se branou k modernímu vzdělávání?
Vracíme se o několik kroků zpět, nebo jsme našli správnou a doposud málo vyšlapanou cestičku k modernímu vzdělávání? Nad tím se ve třináctém díle podcastu KYBcast, který vychází pod hlavičkou Národního pedagogického institutu ČR, zamýšlí jeho autoři Václav Maněna a Pavel Matějíček. Ačkoliv vnímají potenciál mobilů při studiu, jedním dechem podotýkají, že řada zemí se vydala cestou restrikcí. Reagují tak na nové zákazy používání mobilů v českých školách.
Dopřejte si na dovolené digitální klid, radí experti KYBcastu
Letní dovolená bez mobilu? Pro většinu dospělých i mládeže sci-fi. Jak však využít telefon efektivně a nezapomenout na odpočinek? Oblíbené duo moderátorů Václav Maněna a Pavel Matějíček z Národního pedagogického institutu ČR přináší praktické tipy, jak na léto s mobilem.
Digitální technologie protínají všechny předměty a už dávno nejsou jen doménou informatiky, říká Eva Fanfulová
Digitální kompetence dnes představují klíčovou dovednost, která sahá mnohem dál než jen k ovládání technologií. Díky nim umíme smysluplně využívat moderní nástroje, ale také jim rozumíme a přistupujeme k nim s kritickým myšlením. O významu těchto dovedností a jejich rozvoji ve vzdělávání hovoří Eva Fanfulová, odborná garantka digitálních kompetencí.
Začněte IT auditem, ať víte, na co se v bezpečnosti zaměřit, doporučují experti školám
Bezpečnost až na prvním místě, shodli se experti na Digitálním ZOOMu Národního pedagogického institutu ČR. Posluchačům z řad pedagogů doporučili, aby na nic nečekali a ve svých školách provedli za pomoci expertů IT audit. Jeho cílem má být odhalení slabých míst a jejich eliminace ve snaze zajistit, aby se škola nestala terčem kybernetického útoku.
Nečekejte, až si kurýr přijede pro zboží. Vyvarujte se podvodů při prodeji online, varují IT experti KYBcastu
Podvody na internetu jsou už často ohranou písničkou se stejným nebo podobným scénářem. V poslední době se ale podle IT expertů podcastu KYBcast, který připravují pod Národním pedagogickým institutem ČR, roztrhl pytel s podvody na takzvaných online tržištích. Může jít nejen o internetové bazary, ale i o virtuální místa na sociálních sítích, kde jejich uživatelé prodávají nepotřebné věci. Lidé tak mohou být obětí v roli kupujícího i prodávajícího.
Umělá inteligence lidskou kreativitu neomezí, uklidňují autoři KYBcastu
Svého času odborníci řešili, zda nástup internetu nebo rozvoj grafických programů v počítačích nemůže pohřbít kreativní průmysl. Nestalo se, stejně jako se nyní podle tvůrců KYBcastu nestane ani s rozmachem generativní umělé inteligence (AI), byť doporučují, od jakého věku je vhodné s ní seznamovat školáky.
Školy v zahraničí denně čelí phishingu. U nás by neprošla třetina škol, varují experti KYBcastu
Generativní umělá inteligence není tím jediným, co nyní učitelům motá hlavu. Zatímco s AI se učí pracovat a přemýšlí, jak by ji ideálně zařadili do výuky, musí čelit tlaku podvodníků a jejich phishingovým pokusům. Ty se v poslední době vyskytují třeba ve formě QR kódů, upozornili v KYBcastu Národního pedagogického institutu ČR IT experti.
Zapojte se do testování a pomozte nám vylepšit nový web
V říjnu a listopadu 2025 bude probíhat uživatelské testování s učitelkami a učiteli základních škol, gymnázií i středních odborných škol a učilišť. Během online schůzky v délce 30–45 minut budete mít možnost otestovat nový web a podělit se o své názory a nápady. Chybí vám tam něco důležitého? Víte, kde na webu naleznete potřebné informace? To bychom v testování rádi zjistili.