Zveme vás na

Digitální zoom

pro ICT koordinátory, ředitele i učitele

Kyberbezpečnost
HW a SW řešení, krizový plán, bezpečnost dat a jejich zálohování

Jste připraveni na případnou ztrátu dat? Máte vytvořený krizový plán v případě napadení síťové infrastruktury hackery? Jak správně využít všechny dostupné funkce firewallů a dalších síťových prvků? Co všechno nabízí moderní antivirová řešení? Jak automatizovat zálohy dat uživatelů?

I těmito otázkami se zabýval čtvrtý díl Digitálního ZOOMU. Odpovědi jsme hledali společně s firmami a partnery škol v digitálním vzdělávání. Seznámíte se také se standardem konektivity a jeho parametry v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Vysíláno online 10. 10. 2024, 15.00–17.00 hod.  (záznam)

Program

Setkání začalo úvodní diskuzí na téma Kyberbezpečnost v otázkách a odpovědích aneb „Na jaká rizika v oblasti kybernetické bezpečnosti se musí školy připravovat a kdo školám pomůže?”, ve které vystoupí (abecedně dle příjmení)

  • Tomáš Bazalík a Petr Polívka, IT guru NPI ČR
  • Petr Jirásek, Centrum kybernetické bezpečnosti, z. ú.
  • Karol Kniewald, CESNET
  • David Sýkora, HAXAGON
  • Anna Stočesová Martinková, MŠMT
  • Alexandr Waage, Smíchovská střední průmyslová škola, Praha

Po úvodní panelové diskuzi Anna Stočesová Martínková představila novinky z MŠMT z oblasti digitálního vzdělávání a podpory školám v oblasti kybernetické bezpečnosti (anotace vstupu níže na stránce).

Na setkání se dále můžete těšit na níže uvedené organizace a jejich témata:

  1. Google – zastupuje Edugo solutions s.r.o. – ChromeOS a jeho bezpečnost, bezpečnost hesel a cloudových služeb – Petr Caloň
  2. Microsoft – Antivirové řešení v rámci platformy Windows, bezpečnost hesel a cloudových služeb – Karel Klatovský
  3. Apple Czech – zastupuje System4u a.s. – iOS, iPadOS a MacOS. Bezpečnost systémů, bezpečnost hesel a cloudových služeb  Ladislav Blažek, Tomáš Žůrek
  4. Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. – Řízení rizik v kybernetické bezpečnosti, kybersoutez.cz, kybercena.cz, workshopy pro učitele a studenty – Petr Jirásek
  5. Kraj Vysočina a CESNET z.s.p.o. – Phishingator – Dominik Marek, Karol Kniewald
  6. HAXAGON s.r.o. – Digitální vzdělávací platforma pro výuku IT a kybernetické bezpečnosti HAXAGON – Petr Sýkora, Nathan Němec

Závěr akce byl věnován diskuzi a networkingu v oddělených diskusních místnostech („breakout rooms”), kde jste měli možnost aktivně se zapojit a diskutovat s odborníky a IT specialisty nad tématy:

  1. Prostor pro vedení škol, zřizovatele a ICT koordinátory – Řízení a celkové nastavení kybernetické bezpečnosti školy 
  2. Tipy na aplikace, programy a testy (doporučení na zajímavé nástroje pro kyberbezpečnost)
  3. Antivirová řešení (dotazy a odpovědi na pokročilá řešení)
  4. IT Guru a hosté (dotazy a odpovědi k technickým řešením pro kyberbezpečnost)

Detailní popis příspěvku MŠMT od Anny Stočesové Martinkové – Prevence digitální propasti – Národní plán obnovy 2024 a souvislosti s revizemi RVP

V roce 2024 pokračuje na školách proces digitalizace prostřednictvím Národního plánu obnovy – komponenty 3.1. Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace, a to v rámci účelu prevence digitální propasti, což úzce souvisí s masivním využíváním digitálních technologií ve výuce v souvislosti s revizemi Rámcového vzdělávacího programu. To zvyšuje nároky na obnovu či modernizaci digitální infrastruktury na škole a inovace v kontextu digitalizace se netýkají pouze nových zařízení či technologií, ale i stávajících digitálních zařízení. V tomto procesu realizovaných inovací v kontextu digitalizace je věnována pozornost kyberbezpečnosti a kyberprevenci. MŠMT vydalo dokument Standard konektivity škol, který se věnuje tématu kyberbezpečnosti a požadavkům, které v rámci standardu by každá škola měla zajistit. Nezbytnou součástí je metodická podpora školám, a to jak k vydanému Standardu, tak přímé podpoře učitelům. Proto byl pro učitele zveřejněn kurz Dávej kyber, který vznikl ve spolupráci s NÚKIB nebo Katalog kyberprevence, který vydal NPI ČR/DigiKoalice včetně 14 bodů efektivní kyberprevence. Na edu.cz jsou odkazy uvedeny v části kyberprevence.

Co je DIGITÁLNÍ ZOOM?

Pravidelná online setkání s IT experty a konzultanty z NPI k tématům, která vás zajímají při vaší cestě k digitalizaci školy.

Už jsme pro vás uspořádali dvě akce: Učebny pro výuku robotiky, polytechniky a jazyků proběhla (7. března 2024). A ještě pod názvem Digitální pavlač jsme vás v prosinci 2023 seznámili s technickým řešením vhodným pro zřízení PC učebny, polytechnické, robotické, multifunkční nebo jazykové učebny.   

Proč se Digitálního zoomu zúčastnit? 

  • Získáte kontakty na jiné ICT správce/koordinátory.
  • Dostanete tipy na konkrétní řešení od dodavatelů a firem, kteří vás pozvou také na navazující setkání a webináře.
  • Po setkání pro vás síť konzultantů IT guru připraví soupis doporučení a základních osvědčených postupů pro dané téma setkání. 
  • Nezískáte sice konkrétní zpětnou vazbu na konkrétní produkty a řešení, ale získáte přehled o různých variantách řešení situace ve vaší škole.

Nestihli jste předešlé akce? Nevadí. Máme pro vás online záznamy i články, které shrnují to nejzajímavější. 

Kyberbezpečnost (10. 10. 2024)

Začněte IT auditem, ať víte, na co se v bezpečnosti zaměřit, doporučují experti školám

Bezpečnost až na prvním místě, shodli se experti na Digitálním ZOOMu Národního pedagogického institutu ČR. Posluchačům z řad pedagogů doporučili, aby na nic nečekali a ve svých školách provedli za pomoci expertů IT audit. Jeho cílem má být odhalení slabých míst a jejich eliminace ve snaze zajistit, aby se škola nestala terčem kybernetického útoku.

Polytechnika a digitální kutilství (30. 5. 2024)

Digitální ZOOM: Polytechnika a digitální kutilství

Digitalizace dílen posunula kutilství do nových směrů. Žáci a studenti se učí pracovat s 3D tiskárnami, laserovými gravírovacími stroji, popřípadě vytvářejí 3D modely přímo ve virtuální realitě. Tentokrát jsme se při našem setkání zaměřili právě na oblast polytechniky. Představili jsme si dostupné technologie a nechyběly ani příklady z praxe. 

Učebny pro výuku robotiky, polytechniky a jazyků (7. 3. 2024)

Digitální ZOOM inspiroval v oblasti zřizování a inovací učeben

Zástupci firem se setkali s řediteli škol, učiteli, zřizovateli a ICT koordinátory, tentokrát nad tématem zřizování, rekonstrukcí a modernizací odborných IT učeben. Představili si nejrůznější varianty řešení, podělili se o zkušenosti z praxe a sdíleli možnosti vzájemné pomoci jak z odborného pohledu, tak při konzultacích v oblasti financování.

Vzdálená správa koncových zařízení ve škole (7. 12. 2023)

Jak ušetřit ve škole čas nad správou IT zařízení? Počítače může centrálně ovládat i ICT koordinátor, ujišťuje IT guru Sukeník z NPI ČR

Dokud měly školy jen několik málo kusů techniky, jejich servis nebyl příliš náročný. Jenže v situaci, kdy má škola například 200 tabletů, je jejich obsluha náročnější.

Akce i veškerá podpora projektu Národního plánu obnovy DIGI jsou zdarma.