Nečekejte, až si kurýr přijede pro zboží. Vyvarujte se podvodů při prodeji online, varují IT experti KYBcastu
5. 11. 2024
Podvody na internetu jsou už často ohranou písničkou se stejným nebo podobným scénářem. V poslední době se ale podle IT expertů podcastu KYBcast, který připravují pod Národním pedagogickým institutem ČR, roztrhl pytel s podvody na takzvaných online tržištích. Může jít nejen o internetové bazary, ale i o virtuální místa na sociálních sítích, kde jejich uživatelé prodávají nepotřebné věci. Lidé tak mohou být obětí v roli kupujícího i prodávajícího.
Přehrajte si 17. epizodu 3. série KYBcastu
Jak dál etický hacker doplňuje, nedávno zjistil, že mnohdy nemusí na druhé straně konverzace sedět skutečný podvodník, často to může být i chatovací bot. „On se vám ozve a první nebo druhý znak, podle kterého to můžete poznat, je, že napíše, že je z nějakého vzdáleného místa od vás, aby mohl použít historku, že k vám pošle kurýra, který zboží převezme, ale že ještě předtím zájemce pošle peníze na váš účet,“ říká a varuje, že součástí podvodu je odkaz, který má prodávající otevřít, vyplnit údaje své kreditní karty s tím, že se mu na ni připíšou peníze, ale to je nesmysl.
Pozor na platbu v jiných měnách
Nejde ovšem o jediný trik, jak se nezákonně obohatit, Maněnu napadá více možností, jak si přijít k penězům. „Například může kupující tvrdit, že peníze již poslal a určitě během pár dní dorazí, a tak mu už můžete poslat zboží,“ zmiňuje s tím, že i tato forma nátlaku budí podezření.
„Vždycky stačí počkat dva tři dny a říct, že dokud nemám peníze na účtu, nic posílat nebudu. V dnešní době už banky mají funkci okamžitých plateb, takže byste měli mít peníze fakt brzy,“ dává mu zapravdu Matějíček.
Podle něj se mohou prodávající setkat i s fintou, kdy jim protistrana nabízí platbu v jiných měnách – nejčastěji může jít o kryptoměnu. „Pokud chce někdo platit kryptoměnou, poukázkami, benefity nebo nějakými body, okamžitě od toho ruce pryč, i to jeví známky podvodu,“ líčí.
Čeho dalšího se vyvarovat při nákupu nebo prodeji na internetu, zjistíte v nejnovějším díle KYBcastu z dílny Národního pedagogického institutu ČR. Přehrát si jej můžete na YouTube kanálu NPI ČR, případně v podcastových aplikacích.
Autor: Tomáš Matoušek