Školy v zahraničí denně čelí phishingu. U nás by neprošla třetina škol, varují experti KYBcastu
22. 10. 2024
Generativní umělá inteligence není tím jediným, co nyní učitelům motá hlavu. Zatímco s AI se učí pracovat a přemýšlí, jak by ji ideálně zařadili do výuky, musí čelit tlaku podvodníků a jejich phishingovým pokusům. Ty se v poslední době vyskytují třeba ve formě QR kódů, upozornili v KYBcastu Národního pedagogického institutu ČR IT experti.
Přehrajte si 16. epizodu 3. série KYBcastu
Zmiňuje, že v poslední době se při podobných útocích navíc roztrhl pytel i s QR kódy, kdy člověk v dobré víře naskenuje QR kód a vůbec neví, kam ho přesměruje nebo jakou operaci v mobilu tím spustí. „Hojně se objevují v kampaních v USA. Například společnost Microsoft loni odhalila výrazný nárůst phishingových e-mailů obsahujících QR kódy, a to na více než patnáct tisíc útoků denně na vzdělávací instituce, což je ohromné číslo,“ žasne Matějíček.
České školy fandí QR kódům
„Čekají nás ještě zajímavé časy,“ posteskl si středoškolský učitel a IT expert Václav Maněna nad vysokým číslem útoků, při kterých útočníci používají QR kódy. „Ty jsou totiž například na českých základních školách velice populární záležitostí.“
Doplňuje, že více než třetina škol v jejich testu selže. „Školy z těchto typů organizací dopadly nejhůře. Prozatím jsme testovali jenom učitele, bylo by zajímavé takto zkusit i žáky,“ usmívá se Matějíček. Dost pravděpodobně výsledky Matějíčkových testů souvisí i s tím, že jsou učitelé zavaleni prací – například prozkoumáváním možností generativní AI, a tak u „běžných“ e-mailů nejsou tolik ostražití a počínají si rutinně.
Jak si vyzkoušet, zda odhalíte podvodný e-mail, čím jsou učitelé v kyberprostoru specifičtí nebo jak se učitelé brání útokům na internetu? To zjistíte v nové epizodě KYBcastu. Poslechnout si ji můžete v podcastových aplikacích nebo na YouTube kanálu Národního pedagogického institutu ČR.
Autor: Tomáš Matoušek