Aktuality
Vyberte si téma, co vás zajímá:
Způsob šikany se změnil, ale její principy zůstávají, shodli se Matějíček s Maněnou
S nástupem umělé inteligence (AI) se bleskovou rychlostí mění život kolem nás, což má dopad i na děti a jejich chování na internetu. Přestože se vlastníci sociálních sítí snaží, aby na svých platformách kyberšikaně zabránili, nenávistným či dehonestujícím projevům v komentářích zamezit nedokážou.
Kulatý stůl – NPO: pokročilé, nebo základní digitální pomůcky? Rozhodují potřeby žáků
V letošním roce mají školy opět možnost pořídit digitální učební pomůcky pro své žáky z finančních prostředků Národního plánu obnovy na inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Sledujte záznam živě streamované debaty z 29. listopadu 2023.
Umělá inteligence je revolucí na trhu práce i ve vzdělávání
Učitelům může pomoci zejména v individuálním přístupu k žákům. Rizikem je naopak zvětšování rozdílů mezi školami a učiteli, kteří ji používat budou, a těmi, kteří ne, říká v rozhovoru Ondřej Neumajer, vedoucí oddělení Digitalizace ve vzdělávání NPI ČR.
Umělá inteligence lidi nesvléká, vyvrací mýty Maněna s Matějíčkem
Umělá inteligence (AI) a podvržený materiál jsou v prostoru sociálních sítí delší dobu, se zdokonalením nástrojů AI ale přichází nové nástroje a starosti. Jedním z negativních trendů je i aplikace, která má lidi svlékat do spodního prádla či úplně. Experti z IT oblasti ve svém podcastu KYBcast rodiče i učitele uklidňují o opaku.
Digitální škola: Lidský přístup k technologickým výzvám
Odpolední blok konference Škola jako místo setkávání „Digitální vzdělávání“ ilustruje, jak významné místo má v českém školství debata o digitalizaci, umělé inteligenci a o posunutí vzdělávání do internetové éry. Změna je na místě; že školství tak trochu ujel vlak, není novinkou, a o to důležitější je spolupráce veřejných organizací jako NPI, neziskového a soukromého sektoru.
Je skvělou inspirací i pomocníkem, přesto se před AI musíme mít na pozoru
Co jí nezadáte, to prozatím neudělá, ale v rukách zkušených odborníků může umělá inteligence (AI) napáchat velkou paseku, varuje konceptuální a sklářský umělec Pavel Kopřiva. Ve své přednášce na liberecké vzdělávací akci Educa popsal, v čem AI umělcům ulehčuje práci, zmínil ovšem i negativa. V budoucnu navíc může nahradit některé pozice.
Jak vyřešit složité problémy? Čtyři dovednosti, které k tomu potřebujeme
Empatie, kreativita, týmová práce a také schopnost konat pro dobro celku. Jmenované dovednosti i systémové myšlení se hodí i pro zavádění nových revizí do života školy. Návrhy na to, jak měnit myšlení lidí a řešit komplexní problémy, představil Radoslav Pittner ze sítě Ashoka v rámci programu sekce Digitální vzdělávání, organizovaného Národním pedagogickým institutem, na konferenci Škola jako místo setkávání v říjnu 2023 v Praze.
Lidi jsou lidi, práce na technické podpoře je očistcem, míní experti v podcastu NPI
Práce s lidmi patří k jedněm z nejtěžších povolání a je přitom jedno, jestli s nimi komunikujete v gastronomii nebo třeba na technické podpoře. Přesto experti z Národního pedagogického institutu – Václav Maněna a Pavel Matějíček – v podcastu KYBcast přiznávají, že coby operátoři na podpoře jste vystaveni neustále negaci. „Životnost těchto lidí bývá asi tři roky,“ přiznává Matějíček, který tuto práci v minulosti sám vykonával.
Informační gramotnost je dnes důležitá stejně jako vzduch. Je to bojová doména, přiznal plukovník Zelinka na konferenci DigiSeč
Patří mezi základní stavební kameny společnosti, shodli se nad informační gramotností novinář Jaroslav Spurný z Respektu a plukovník Ivo Zelinka, velitel Skupiny kybernetických a informačních sil Armády ČR. Zatímco podle žurnalisty dnes již nelze mnohdy informace ověřovat z více zdrojů, bývalý výsadkář na učitelské konferenci DigiSeč varoval před mediální negramotností.