Aktuality
Vyberte si téma, co vás zajímá:
Digitální wellbeing ve školách
Naše životy významně ovlivňují digitální technologie, a to jak pozitivním, tak negativním způsobem, začalo se diskutovat o tom, že je potřeba věnovat se i digitálnímu wellbeingu. Ten se týká jak nás, dospělých, tak našich dětí, pro které se technologie v rámci digitalizace škol a změn v RVP stávají běžnou součástí školního prostředí. U kulatého stolu jsme se tedy společně s našimi hosty tentokrát blíže zaměřili na téma digitálního wellbeingu ve školách.
Zveme vás na přednášky a workshopy o kybernetické bezpečnosti a digitálním wellbeingu
Konference o digitálních technologiích, kybernetické bezpečnosti a nové informatice v Českých Budějovicích pro studenty a učitele při příležitosti národního finále Kyber soutěže nabízí bohatý doprovodný program ve spolupráci s NPI ČR.
Zažíváme zlatý věk umělé inteligence? Jak využívat AI eticky, bezpečně a prakticky
A jde to vůbec všechno dohromady? O tom diskutovali hosté v odborném panelu, který 27. února 2024 zorganizovala Česká asociace umělé inteligence. Jmenovitě se v panelu bavili Ivana Böhmová, koordinátorka aktivit pro využití AI ve vzdělávání z NPI ČR, Petr Tecl, tajemník DigiKoalice, a Václav Maněna, autor KYBcastu a specialista na využívání technologií ve výuce.
Důležité dovednosti budoucnosti: Připravte se na svět s umělou inteligencí
Svět práce se změní a spolu s ním se mění i dovednosti, které potřebujeme k tomu, abychom na tu změnu byli připraveni. Generativní umělá inteligence je s námi už přes rok, proniká do všech oblastí a oborů a mění způsob, jakým pracujeme. Je potřeba ji vzít na vědomí, ať už v našem povolání, nebo v přípravě dětí na budoucnost. Jak se můžeme na tuto změnu připravit a využít AI ve svůj prospěch?
Stát plastové doklady neruší, mobilní verze je pouze jejich doplňkem, uklidňují experti KYBcastu
Snaha o digitalizaci státní správy posouvá Česko do 21. století, přesto ne každý z toho má radost. Někteří lidé podle odborníků z podcastu KYBcast pod Národním pedagogickým institutem ČR propadají panice, že to znamená konec plastových dokladů. Situaci přirovnali například k virtuálním bankovním kartám v mobilech.
Naběhl jsem si! Ráno jsem Portál občana chválil, odpoledne byl nepoužitelný, směje se Matějíček z KYBcastu
Etický hacker a jeden z expertů podcastu KYBcast Pavel Matějíček si osobně vyzkoušel, že není rozumné chválit dne před večerem. Osudným se mu stalo spuštění Portálu občana, do kterého se přihlásil mezi prvními Čechy. Přesto spolu se svým podcastovým kolegou Václavem Maněnou cítí, že jde stát v digitalizaci správným směrem.
Musk způsobil exodus Twitteru. Lidé začali migrovat do Threads, míní experti NPI
Nástup Elona Muska do vlastnických struktur Twitteru zapříčinil odchod řady uživatelů dané sítě. Nechtěli být v aplikaci jednoho majitele, toužili po větší svobodě. A tak, mimo jiné, migrují za zakladatelem Twitteru do Bluesky. Oblibě se podle expertů Národního pedagogického institutu (NPI ČR), kteří stojí za podcastem KYBcast, těší i Threads, nová síť společnosti Meta.
WhatsApp nikdy nespí
V rámci našeho povídání s intuitivním učitelem, lektorem a „uklidňovatelem“ dětí i dospělých Janem Kršňákem o Digidětech ve školách jsme se věnovali různým tématům z oblasti digitálních technologií a sociálních sítí. Kromě hledání společné cesty a vzájemného pochopení mezi žáky, učiteli a rodiči, jsme se pozastavili i nad riziky, kterých je potřeba se vyvarovat. Jednou z takových rizikových aplikací je kupříkladu hojně využívaný WhatsApp. Co je na něm tak problematického?
TikTok je králičí nora a před ztrátou v ní nás může zachránit pohyb
Nekončící záplava krátkých videí šitá přímo na míru našemu vkusu i náladě vytváří hlubokou králičí noru. Často v ní dokážeme ztratit hlavu na dlouhé hodiny a někdy si ani neuvědomíme, jak významně mění naší psychiku. V souboji o pozornost učitelé TikToku konkurovat nemohou. Jak v tomto směru žákům pomoci a lze TikTok smysluplně využívat ve školách?