Děti jsou pořád stejné, jen se přesunuly do virtuálního světa, říká expert na rizikového chování Kaliba
21. 1. 2025
Děti jsou pořád stejné, mění se u nich pouze vnější prostředí, ve kterém se formují. S tímto názorem profesora Zdeňka Matějčka souhlasí i první host čtvrté série KYBcastu, expert na rizikové chování Martin Kaliba. Zdůrazňuje, že děti je potřeba vést ke kritickému myšlení a vysvětlovat jim, proč je určité chování nebezpečné.
Přehrajte si 1. epizodu 4. série KYBcastu

Nevidí se navzájem
„Pocitem anonymity myslíme neviditelnost. Používám tady takové přirovnání, že já nevidím tebe, ty zase nevidíš mě,“ doplnil Kaliba, který v současnosti působí jako pedagog na Univerzitě Hradce Králové. V minulosti navíc napsal knížku Digitální pohádky pro (ne)poučitelné děti a (ne)znalé dospělé.
Jak se v KYBcastu Maněna s Kalibou shodli, prevencí proti rizikovému chování může být například omezení mobilů ve školách, ke kterému v současnosti sáhla asi šestina škol v Česku, v zahraničí jsou pak ještě dál. Obecně pak rodiče mohou regulaci používání digitálních technologií omezovat i doma, místo toho mohou své děti vést k jiným aktivitám, jako je třeba sport nebo čtení. „Dnešní děti jsou vystaveny zcela novým formám rizikového chování, které předchozí generace neznaly. Online svět přináší nejen příležitosti, ale i hrozby, na které musíme být připraveni,“ apeloval Kaliba na nepodceňování situace.
Jak mění digitální technologie dynamiku třídy v hodinách středoškolského učitele Maněny, jak jít svým dětem příkladem nebo nakolik efektivní jsou zákazy? To a mnohem víc zjistíte v prvním díle čtvrté série KYBcastu, který si můžete poslechnout na YouTube kanálu Národního pedagogického institutu, případně ve všech podcastových aplikacích.
Autor: Tomáš Matoušek