Aktuality
Nepředplácejte si služby a licence zbytečně dopředu, radí experti NPI
S koncem roku se vedoucí pracovníci a jejich řadoví podřízení dostávají do svízelné situace jménem rozpočet. Jak se na začátku snažili šetřit a nepořizovat zbytečnosti, s blížícími se svátky řeší, za co narychlo naspořené prostředky utratit, aby jim budget v následujícím roce neklesl.
Jeden salát po měsíci ve fastfoodu vás nevytrhne, stejně je to s digitálním detoxem
Asi většina lidí zná situaci, kdy se nedokáže odpoutat naplno od své práce a i večer ještě kontroluje firemní e-mail. Jenže v určitou chvíli lidé potřebují takzvaný digitální detox, který by neměl být pouze na oko a slzou v moři.
Způsob šikany se změnil, ale její principy zůstávají, shodli se Matějíček s Maněnou
S nástupem umělé inteligence (AI) se bleskovou rychlostí mění život kolem nás, což má dopad i na děti a jejich chování na internetu. Přestože se vlastníci sociálních sítí snaží, aby na svých platformách kyberšikaně zabránili, nenávistným či dehonestujícím projevům v komentářích zamezit nedokážou.
Kulatý stůl – NPO: pokročilé, nebo základní digitální pomůcky? Rozhodují potřeby žáků
V letošním roce mají školy opět možnost pořídit digitální učební pomůcky pro své žáky z finančních prostředků Národního plánu obnovy na inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace. Sledujte záznam živě streamované debaty z 29. listopadu 2023.
Umělá inteligence je revolucí na trhu práce i ve vzdělávání
Učitelům může pomoci zejména v individuálním přístupu k žákům. Rizikem je naopak zvětšování rozdílů mezi školami a učiteli, kteří ji používat budou, a těmi, kteří ne, říká v rozhovoru Ondřej Neumajer, vedoucí oddělení Digitalizace ve vzdělávání NPI ČR.
Umělá inteligence lidi nesvléká, vyvrací mýty Maněna s Matějíčkem
Umělá inteligence (AI) a podvržený materiál jsou v prostoru sociálních sítí delší dobu, se zdokonalením nástrojů AI ale přichází nové nástroje a starosti. Jedním z negativních trendů je i aplikace, která má lidi svlékat do spodního prádla či úplně. Experti z IT oblasti ve svém podcastu KYBcast rodiče i učitele uklidňují o opaku.
Digitální škola: Lidský přístup k technologickým výzvám
Odpolední blok konference Škola jako místo setkávání „Digitální vzdělávání“ ilustruje, jak významné místo má v českém školství debata o digitalizaci, umělé inteligenci a o posunutí vzdělávání do internetové éry. Změna je na místě; že školství tak trochu ujel vlak, není novinkou, a o to důležitější je spolupráce veřejných organizací jako NPI, neziskového a soukromého sektoru.
Je skvělou inspirací i pomocníkem, přesto se před AI musíme mít na pozoru
Co jí nezadáte, to prozatím neudělá, ale v rukách zkušených odborníků může umělá inteligence (AI) napáchat velkou paseku, varuje konceptuální a sklářský umělec Pavel Kopřiva. Ve své přednášce na liberecké vzdělávací akci Educa popsal, v čem AI umělcům ulehčuje práci, zmínil ovšem i negativa. V budoucnu navíc může nahradit některé pozice.
Jak vyřešit složité problémy? Čtyři dovednosti, které k tomu potřebujeme
Empatie, kreativita, týmová práce a také schopnost konat pro dobro celku. Jmenované dovednosti i systémové myšlení se hodí i pro zavádění nových revizí do života školy. Návrhy na to, jak měnit myšlení lidí a řešit komplexní problémy, představil Radoslav Pittner ze sítě Ashoka v rámci programu sekce Digitální vzdělávání, organizovaného Národním pedagogickým institutem, na konferenci Škola jako místo setkávání v říjnu 2023 v Praze.