Jak na kybernetickou bezpečnost nejen u vás ve škole
Národní pedagogický institut ČR (NPI) nabízí informace, rady i podporu pro zajištění kyberbezpečnosti pro učitele, ředitele, žáky i jejich rodiče. Nejste v tom sami!

Přečtěte si exkluzivní rozhovory s experty
Jak naučit děti užívat digitální technologie smysluplně, zdravě a bezpečně
Rozhovor s Adélou Lábusovou
metodičkou NPI a odbornicí na kyberprevenci a kyberbezpečnost
„Kybersvět není spouštěč, ale zesilovač. U dětí je potřeba rozvíjet dovednost užívat technologie ke svému prospěchu a zdraví.“
Rozhovor s Václavem Maněnou
expertem na kyberbezpečnost a autorem KYBcastu
„Firmy jako Google nebo Microsoft dnes už řeší udržitelnost.“
Poslechněte si KYBcast
Provokativní, edukativní a zábavný průvodce kyberprostorem!
Zaměřuje se na kyberbezpečnost a pomáhá v překotných změnách nejenom lidem z praxe, ale i učitelům, žákům a jejich rodičům. Od začátku roku 2025 se ve 4. sérii soustředí na prevenci rizikového chování dětí i učitelů, přinese kazuistiky, příklady z praxe a exkluzivní data z oblasti kybernetické bezpečnosti. KYBcast Václava Maněny a jeho hostů poslouchejte v podcastových platformách nebo sledujte na YouTube.
Přečtěte si články ke KYBcastu
KYBcast - Co dělat, když objevím nezákonnou nahrávku na internetu
Děti, mladí lidé a často ani rodiče nemají dostatečné právní povědomí. V mnoha případech jim nedochází, že pořízením a zveřejněním nahrávky mohou kromě morálních zásad porušovat i zákony. Učitel může objevit nezákonnou nahrávku ze školy, ale i z mimoškolního prostředí. Někdy se také stane, že žáci bez vědomí učitele streamují dění v hodině. Jak by měl v těchto případech postupovat a co vlastně znamená, že je nahrávka nezákonná?
KYBcast - Youtuberem proti své vůli
Každému učiteli se může stát, že ho žáci nahrají třeba na mobil nebo skrytou kameru a nahrávku potom sdílejí v nějaké skupině, na sociálních sítích nebo třeba na YouTube. Často za tím nemusí být ani zlý úmysl, v mnoha případech si žáci ani neuvědomují možné důsledky takového jednání. Jak se bránit a co dělat, když se něco takového stane?
Kurzy a konzultace pro školy
Chcete ochránit sebe i své žáky v online prostoru, který už je všude kolem nás?
Právě na kyberbezpečnost a prevenci k zodpovědnému chování ve všudypřítomné síti jsou zaměřeny naše webináře a e-learningové kurzy. Zároveň můžete využít profesionálních konzultantů – IT guru, kteří vám rádi poradí se zabezpečením a IT auditem.
Profesionální konzultant, který vám pomůže nejen s nastavením a zabezpečením vnitřní školní sítě a IT auditem.
Cílem workshopu je poskytnout vhled do problematiky kybernetické bezpečnosti žáků, pedagogů i školní digitální infrastruktury a povzbudit spolupráci při jejím zajišťování.
Sledujte záznamy pořadů o kyberbezpečnosti
SUPER MEGA DigiDay
Na letošní online akci Super Mega DigiDay, kterou pořádá GUG.cz, se konalo mnoho zajímavých přednášek, workshopů a tipů do výuky na téma bezpečného internetu.
Kybernetická bezpečnost ve školách
Proč je důležité zabývat se tématem kyberbezpečnosti ve školách a koho všeho se týká? Ano, tušíte správně, týká se všech. Těmito a dalšími otázkami se zabývají hosté v debatě u kulatého stolu.
Projděte si materiály a záznamy akcí
ke kyberbezpečnosti

Katalog kyberprevence
Katalog kyberprevence nabízí přehled programů a metodik pro zvyšování bezpečného chování dětí v online prostoru.