FAQ - nejčastější dotazy
Tady najdete odpovědi na svoje otázky týkající se aktuálních revizí RVP.
Důvodem revizí ICT je zlepšit kompetence žáků v oblasti práce s informacemi a digitálními technologiemi a rozvíjet jejich informatické myšlení, aby se dobře orientovali v současném světě a chápali, jak fungují věci kolem nás. S velkou pravděpodobností se bude v průběhu jejich pracovního života měnit náplň a způsob práce v jejich oboru, budou se muset vyrovnat s novými technologiemi. Naší snahou je, připravit žáky na tyto skutečnosti.
S technikou a digitální strukturou pomohou IT konzultanti, tzv. IT guru; se zaváděním ICT revizí do výuky pomohou krajští ICT metodici; s úpravou ŠVP naši konzultanti ŠVP; proškolení sboroven škol zajistí naši lektoři do sboroven SOŠ. Kontakty na tyto odborníky najdete na tomto webu. Jejich služby jsou zdarma.
Snahou je, aby žáci začali co nejdříve s tím, že nebudou dosahovat výstupů, které si škola naplánovala v ŠVP, ale jen části z nich. Lze začít už v roce 2024, to je dobrovolné, třeba jen v prvním ročníku. V roce 2025 už je povinné začít s výukou podle upravených ŠVP ve všech ročnících.
Nedostatek učitelů je problém, stejně jako nedostatek kvalifikovaných učitelů. Nic neměnit a zachovat již dnes neuspokojivou situaci se zastaralým vzdělávacím obsahem ale není řešením. Výuku informatických témat a rozvoj digitální kompetence napříč předměty lze zajistit pouze vzděláváním učitelů. Ve kterých předmětech a který učitel bude digitální kompetence žáků a informatické myšlení rozvíjet je rozhodnutím školy, kterou formuluje ve vlastním ŠVP.
Vzhledem k velké rozmanitosti oborů středních škol jsme od tohoto záměru upustili. V současné době připravujeme metodické vysvětlení, kde popíšeme jednotlivé výstupy informatického vzdělání a k nim připravíme příklady jejich využití ve výuce. Metodická vysvětlení pro kategorie vzdělávání M, L0 (L5), H, E, J průběžně zveřejňujeme v části webu https://digitalizace.rvp.cz/sov/materialy-pro-predmety v informatickém vzdělávání. Do konce října 2024 zveřejníme všechny tyto materiály.
Na webu najdete základní informace, dokumenty se změnami a aktuální nabídku podpory. Najdete tu např. záznam kulatého stolu, webinář, KYBcast zaměřený na kybernetickou bezpečnost, podcast Škola DIGI IN, informační spot, nabídku vzdělávacích kurzů pro SOŠ a další. Nabídka podpory se postupně rozrůstá.
Pro ředitele škol pořádáme webináře, pro sborovny škol (celé pedagogické sbory) nabízíme lektory, kteří je provedou připravovanými změnami a vysvětlí, jak na ně. Naše nabídka vzdělávacích kurzů pro učitele se stále rozrůstá. Se zaváděním ICT revizí do výuky pomáhají krajští ICT metodici, s úpravou ŠVP naši konzultanti ŠVP.
Ano, kurzy opakujeme a vypisujeme průběžně nové termíny i s ohledem na poptávku. Ve chvíli, kdy je kurz naplněn, vypisujeme další termíny. Nabídku můžete průběžně sledovat na našem webu, nebo kontaktovat příslušná krajská pracoviště NPI. Přihlásit se můžete také k odběru newsletteru.
Snažíme se nabízet oba druhy kurzů. Primárně nabízíme kurzy online, po kterých je největší poptávka. Některé kurzy naopak probíhají jen prezenčně. Postupně rozjíždíme prezenční akce přímo v krajích (např. DIGI roadshow).
To je poměrně komplikované. Často jde o interakci s účastníky, např. workshop, a to lze zachytit jen částečně. Když převládá přednášková část akce, záznam je lépe zachytitelný.