Je možné zůstat v digitální době v utajení? Jen těžko, naše mobily komunikují s okolím víc, než tušíme, varují experti KYBcastu

15. 1. 2025

Zůstat anonymní v digitální době lze jen velmi obtížně. Většina lidí má přístup k internetu, k tomu používáme chytré telefony, které komunikují s okolním světem i bez toho, aniž bychom jim k tomu dali pokyn. Jak skrýt svoji digitální stopu? To poradí Václav Maněna s Pavlem Matějíčkem v novém díle KYBcastu. 

Přehrajte si 21. epizodu 3. série KYBcastu

„Máme mobilní telefony, které neustále sledují prostřednictvím Bluetooth okolní zařízení. Podobně fungují i okolní Wi-Fi a všechny získané údaje mohou předávat aplikacím, jako je třeba TikTok, které to poté reportují do Číny,“ vysvětluje princip současných mobilů Pavel Matějíček, etický hacker a IT expert. 

A jak jeho moderátorský kolega, středoškolský učitel a IT expert Václav Maněna poznamenal, „pro to, abychom vytvářeli digitální stopu, nemusíme vlastně nic dělat. Není to tedy tak, že by se to týkalo pouze lidí, kteří aktivně přispívají na sociální sítě. Digitální stopu má každý z nás,“ objasnil posluchačům.

Zázraky na počkání jsou zatím sci-fi 

Ať už lidé nahrají na internet, třeba na sociálních sítích, svoji fotku nebo komentář, vše se ukládá. Uživatelům nepomůže ani smazání, jelikož na jejich aktivitu je navázaná aktivita dalších uživatelů, která se propojuje jako pavoučí síť. Často sice ve filmech sledujeme, jak hackeři stisknutím pár kláves vymažou něčí identitu z internetu a zapříčiní, že daná osoba vlastně nikdy neexistovala, jenže to není tak jednoduché…

„Kouzelné aplikace, po jejichž použití budete moci digitálně zmizet z internetového světa a budete nevystopovatelní? Pokud vím, zatím takové věci skutečně neexistují,“ vzal lidem naději Matějíček. Přesto podle něj existují firmy, které za nemalý poplatek dokážou zjistit, kde všude má člověk na internetu účet. Je pak ale na daném klientovi, aby se do služby přihlásil a účet smazal. 

Nesdílejte hesla i hackerům 

S digitální identitou se pojí i jedna nepříjemnost: krádež citlivých dat, nejčastěji třeba hesel. To rozebrali IT experti Maněna s Matějíčkem ve dvacátém díle třetí série KYBcastu. Mezi příklady, kdy je potřeba sdílet s někým své heslo, uvedli například skutečnost, že více lidí sleduje přes jeden účet na streamovací platformě filmy. Jak to ale vyřešit se sdílením svých údajů? „Není to ideální, ale aspoň přihlašovací údaje rozdělte,“ nabádá Matějíček.

Radí, aby člověk poslal heslo například v SMS, zatímco e-mailem například přihlašovací jméno. „Hlavně k tomu nikdy nepište, o jaké údaje se jedná – tedy k jaké službě či profilu,“ doplnil. 

Jak zjistit, kde všude jste byli, co jste fotili nebo hledali? A jak na bezpečné uchovávání a sdílení hesel, to zjistíte v jednadvacátém, potažmo dvacátém díle třetí série KYBcastu. Již nyní na YouTube kanále Národního pedagogického institutu ČR v sekci podcasty, případně v podcastových aplikacích. 

Autor: Tomáš Matoušek


Související odkazy


Nečekejte, až si kurýr přijede pro zboží. Vyvarujte se podvodů při prodeji online, varují IT experti KYBcastu

IT expert z NPI Maněna varuje: Dnes už i laik zvládne díky generativní AI udělat podvrh

Školy v zahraničí denně čelí phishingu. U nás by neprošla třetina škol, varují experti KYBcastu